مقررات ملی ساختمان pdf - مقررات ملی ساختمان چیست - کتاب مقررات ملی ساختمان pdf - مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان (دانلود جدیدترین نسخه)

فهرست

مقررات ملی ساختمان چیست؟

مباحث ملی ساختمان یا همان مقررات ملی ساختمان عالی ترین مرجع ساختمانی در ایران به شمار می رود که شامل ضوابط فنی در طراحی ، نظارت و اجرای تخریب ، نوسازی و بازسازی ساختمان ، تعمیرات داخلی و تغییر کاربری می باشد.

مقررات ملی ساختمان

این مقررات به منظور تأمین ایمنی، بهره‌دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه‌ی اقتصادی فرد و جامعه وضع میگردد. “منابع آزمون نظام مهندسی ساختمان”

مباحث 22 گانه مبنای اصولی و اصلی تمامی مهندسان ساختمانی ( معماری ، سازه ، تاسیسات و مکانیک ) می باشد.

همچنین کتاب های مقررات ملی ساختمان منبع اصلی “آزمون نظام مهندسی” می باشد.

مبحث اول مقررات ملی ساختمان تحت عنوان تعاریف، در قالب یکی از مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان به منظور آشنایی اولیه مهندسان و دست اندرکاران ساخت و ساز با الزامات، عناوین و بخشی از محتوی مباحث مقررات ملّی ساختمان و همچنین آشنایی با بعضی از تعاریف و اصطلاحات عمومی که در مباحث مذکور مورد استفاده قرار گرفته است

مقررات ملی ساختمان pdf - مقررات ملی ساختمان چیست - کتاب مقررات ملی ساختمان pdf - مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان
مقررات ملی ساختمان pdf – مقررات ملی ساختمان چیست – کتاب مقررات ملی ساختمان pdf – مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان

مبحث اول: تعاریف

دانلود مبحث تعاریف ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

این مبحث در دو بخش ارائه می‌گردد. بخش اول به کلیات مباحث مقررات ملّی ساختمان و دامنه کاربرد آن‌ها پرداخته است و در بخش دوم، برخی از اصلاحات و تعاریفی که کاربرد آن‌ها در مجموعه مباحث مقررات ملّی ساختمان جنبه عمومیت دارد ارائه گردیده است.


مبحث دوم: نظامات اداری

دانلود مبحث نظامات اداری ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

در این آیین نامه که در 11 فصل تدوین شده است ، وظایف تمامی سازمانها، نهادها و مراجع عهده‌دار کنترل مقررات ملی ساختمان در کشور تعیین و ترتیبات اجرایی آن موکول به شیوه‌نامه هایی گردیده است .مقررات ملی ساختمان pdf”

به همین منظور وزارت مسکن و شهرسازی ضروری دید که علاوه بر تهیه شیوه نامه های مورد اشاره، سایر شیوه نامه های آیین نامه اجرایی قانون را که در سالهای قبل تهیه شده بود هماهنگ با آن ، مورد بازنگری قرار داده شد.


مبحث سوم: حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق

دانلود مبحث حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

محافظت ساختمان‌ها در برابر آتش‌سوزی از ابعاد ایمنی جانی، مالی و منافع ملی از ضروری‌ترین نیازها و الزامات در طرح و اجرای ساختمان‌ها است

دسته‌بندی ساختارها از نظر مقاومت در برابر آتش،محدودیت‌های ابعادی ساختمان‌ها بسته به مقاومت عناصر آنها در برابر آتش، نصب سیستم‌های کشف و اعلام حریق، مشخصات راه‌های خروج، رفتار مصالح نازک‌کاری و نما در برابر آتش، کنترل و محافظت مصالح پلیمری از نظر خطرپذیری در برابر آتش، مقاومت در برابر آتش


مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان

دانلود مبحث چهارم الزامات عمومی ساختمان ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

کارکرد مناسب و پایدار ساختمان از نخستین ویرایش الزامات عمومی ساختمان مد نظر بوده است.

در این ویرایش اصلاحاتی در زمینه تعیین الزاماتی برای کارکرد مناسب‌تر ساختمان انجام شده است. تلاش جهت بکارگیری ارزش‌های معماری و فرهنگ گذشته ساختمان در کشور تداوم یافته و امکان بهره گیری از عناصری چون حیاط مرکزی و گودال باغچه و ساباط و ایوان و مهتابی در این مقررات آورده شده است.


مبحث پنجم: مصالح و فرآورده های ساختمانی

دانلود مبحث مصالح و فرآورده های ساختمانی( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

هدف از تدوین این مبحث ارائه مشخصات فنی مواد، دتایل و جزئیات مصالح و فرآورده‌های ساختمانی به منظور حفظ ایمنی، بهداشت، محیط زیست، دوام مناسب و صرفه اقتصادی در ساختمان است.

تولیدات و فرآورده‌های جدید مصالح ساختمانی، ویژگی‌ها و مشخصات فنی مصالح و آخرین استانداردهای تدوین شده جهانی و سازمان ملی استاندارد ایران در این ویرایش مورد توجه ویژه قرار گرفته است. ( دانلود کتاب های معماری )

مبحث ششم: بارهای وارد بر ساختمان

دانلود ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

مبحث ششم مقررات ملی ساختمان که مربوط به “بارهای وارد بر ساختمان” است اولین بار در سال 1380 منتشر گردید و دو آیین‌نامه موجود در کشور را تحت عناوین: آیین‌نامه حداقل بار وارده بر ساختمان‌ها و ابنیه فنی – استاندارد شماره 519 سال 1379، و” آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله” استاندارد شماره 2800 سال 1378 را در برگرفت. ویرایش دوم این مبحث نیز در سال 1384 و در پی تغییرات گسترده در ویرایش سوم استاندارد 2800 انتشار یافت.


مبحث هفتم: پی و پی سازی

دانلود مبحث پی و پی سازی ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان «پی وپی‌سازی» از آنجا که اساساً موضوع مهندسی ژئوتکنیک به علت پیچیدگی‌ها و عدم شناسایی‌هایی که در زمین موجود است، مانند سایر گرایش‌های مهندسی عمران در چارچوب آیین‌نامه و مقررات به راحتی نمی‌گنجد،


مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی

دانلود مبحث طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

استفاده از مصالح بنایی در اجرای ساختمان‌ها از دیر باز در ایران رواج داشته است. اکثر ساختمان‌های موجود در کشور، به‌‏ویژه در شهرهای کوچک، بخش‌ها، روستاها و هم‏چنین در بافت‌های فرسوده و قدیمی کلان‏شهرها از نوع مصالح بنايی می‌باشند.

آسیب‌پذیر بودن این ساختمان‌ها در زمین لرزه‌های گذشته، که عمدتا ناشی از عدم رعایت صحیح ضوابط فنی می‏‌باشد،

مقررات ملی ساختمان pdf - مقررات ملی ساختمان چیست - کتاب مقررات ملی ساختمان pdf - مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان
مقررات ملی ساختمان pdf – مقررات ملی ساختمان چیست – کتاب مقررات ملی ساختمان pdf – مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان

مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمانهای بتن آرمه

دانلود مبحث طرح و اجرای ساختمانهای بتن آرمه ( لینک مستقیم ) ( لینک غیر مستقیم )

توسعه مداوم طرح‌های عمرانی و حجم بزرگ سرمایه‌های دولتی و خصوصی که هر ساله در کشور صرف انجام عملیات ساختمانی می‌شود اهمیت تدوین، بروزرسانی و ترویج مقررات ملی ساختمان را آشکار می‌سازد. با توجه به اهتمام جدی دفتر امور مقررات ملی ساختمان جهت بازنگری و بروز نمودن مباحث، کمیته مبحث نهم بعد از تدوین آخرین ویرایش مبحث در سال 1388، از سال 1391 مجدداً ارزیابی و بازنگری مطالب را آغاز نمود که خوشبختانه در خردادماه ویرایش جدید این مبحث آماده شد


مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمانهای فولادی

دانلود مبحث دهم طرح و اجرای ساختمانهای فولادی ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

هدف این محبقث ، ارائه حداقل ضوابط و مقرراتی است که با رعایت آنها شرایط ایمنی، قابلیت بهره‌برداری و پایایی سازه‌های موضوع این مبحث فراهم شود.

هدف از این ویرایش، آسان سازی استفاده، به روز کردن ضوابط و مقررات، افزودن برخی ضوابط تکمیلی به ویژه در فصل الزامات طراحی لرزه‌ای برای کاربرد گسترده‌تر و رفع برخی ابهامات و کمبودهای اصلی و ویرایش فنی و ادبی آن و نیز صرفه اقتصادی در طراحی و اجرای ساختمان‌های فولادی بوده است.

علائم و اختصارات به کار رفته در این مبحث به نحوی اختیار شده است که هماهنگ با علائم و اختصارات متحدالشکل مورد تائید سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) می‌باشد


مبحث یازدهم: اجرای صنعتی ساختمان ها

دانلود مبحث اجرای صنعتی ساختمان ها ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

در حال حاضر با گسترش سیستم‌های ساختمانی صنعتی در کشور و توسعه ساخت وساز با فن‌آوری‌های نوین ساختمانی نیاز به بازنگری جدی و تکمیل این مبحث احساس گردید.

در ویرایش حاضر علاوه بر اصلاح نام مبحث به “طرح و اجرای صنعتی ساختمان‌ها”، ساختمان‌های بتنی نیز در کنار ساختمان‌های فولادی اضافه گردید، که در بر گیرنده ضوابط کلیات، مصالح، نقشه‌ ها و مدارک فنی، شالوده، ملاحظات معماری، ملاحظات طراحی، ملاحظات اجرایی و رواداریهای هر یک از سیستم‌های سازه‌ایی صنعتی ساختمان می‌باشد. در این مبحث تمرکز اصلی بر روی اجرای صنعتی سیستم‌های سازه‌ای ساختمان‌های فولادی و بتنی است.


مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا

دانلود مبحث دوازدهم ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا ( لینک مستقیم ) ( لینک غیر مستقیم )

افزایش جمعیت شهری و نیاز به محل سکونت و کار در شهرها و به خصوص شهرهای بزرگ افزایش تراکم و افزایش ارزش املاک را به دنبال دارد.

این افزایش‌ها عموماً باعث توسعه عمومی شهرها و افزایش طبقات ساختمان‌ها در بالا و زیر همکف می‌شود. افزایش طبقات ساختمان‌ها از یک طرف مدت ساخت را افزایش می دهد و از طرف دیگر نیاز به فضاهای شهری برای حمل و نقل، تخلیه و جابجایی مصالح و اجرای عملیات ساختمانی را افزایش می‌دهد.

ساخت و ساز وسیع و حجیم در مناطق شهری تهران و شهرهای بزرگ اثر جدی بر ایمنی، محیط زیست و زندگی روزمره ساکنین این مناطق می‌گذارد. در چند دهه اخیر در اکثر کشورهای صنعتی و پیشرفته و یا در حال توسعه ضوابط و مقرراتی کارساز برای کاهش خطرات ناشی از اجرای عملیات ساختمانی تدوین شده است.


مبحث سیزدهم: طراح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها

دانلود مبحث طراح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

توسعه و پیشرفت فن‌آوری‌های جدید و اثر آن در صنعت ساختمان، گسترش شیوه‌ها و روش‌های جدید در مبانی و طراحی ساختمان و استفاده گسترده از سیستم‌های جدید الکتریکی، الکترونیکی، تجهیزات و دستگاه‌ها در تأسیسات برقی ساختمان‌ها و نیز منظور نمودن مفاد ویرایش‌های جدید مقررات و استانداردهای معتبر، لزوم بازنگری و اجرا را ضروری نمود.


مبحث چهاردهم: تاسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع

دانلود مبحث تاسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع ( لینک مستقیم ) ( لینک غیر مستقیم )

چاپ نخست مبحث چهاردهم مقررات ملی ساختمان،  با پیش نویس تهیه شده توسط زنده یاد مهندس حشمت‌اله منصف و توسط کمیتۀ تخصصی به ریاست ایشان تدوین و در سال 1380 منتشر شد.


مبحث پانزدهم: آسانسورها و پله های برقی

دانلود مبحث پانزدهم آسانسورها و پله های برقی ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

احداث ساختمان‌های بلند مرتبه و برج‌ها در کلان شهرها، افزایش میانگین سنی افراد جامعه و نیاز جمعیت میانسال و کهنسال کشور به استفاده از سامانه‌های مکانیزه حمل و نقل داخل ساختمان، لزوم تعبیه سامانه‌هایی چون آسانسور و پله‌برقی را بیش از پیش روشن ساخته است.

به منظور طراحی، اجرا و بهره‌برداری صحیح و قانونمند این تجهیزات لازم است ضوابط مشخصی در این خصوص توسط نهادهای ذیصلاح تدوین و ابلاغ ‌گردد.


مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی

دانلود مبحث شانزدهم تاسیسات بهداشتی ( لینک مستقیم ) ( لینک غیر مستقیم )

موضوع امکان دسترسی به لوله‌های تأسیساتی در هر شرایط بود.

عبور لوله‌های تأسیساتی یک واحد ساختمانی از املاک خصوصی واحدهای دیگر، از جمله لوله‌های فاضلاب طبقات بالا که معمولاً در سقف کاذب طبقه زیرین اجرا می‌شود، از نظر دسترسی اغلب مورد سؤال مهندسان ناظر و دست اندرکاران نگهداری و راهبری تأسیسات ساختمان‌ها می باشد.

روشن است که راه حل این مشکل بیش از آن که تأسیساتی باشد، یک موضوع معماری است که باید مسیر عبور لوله‌ها و سایر شبکه‌های تأسیساتی در طراحی معماری ساختمان مد نظر قرار گیرد.


مبحث هفدهم: لوله کشی گاز طبیعی ساختمان ها

دانلود مبحث هفدهم لوله کشی گاز طبیعی ساختمان ها ( لینک مستقیم ) ( لینک غیر مستقیم )

بخش اول شامل لوله‌کشی گاز طبیعی ساختمان‌ها با فشار 4/1 پوند بر اینچ مربع بوده که بدون هیچ گونه تغییراتی عیناً درج شده و مطالب بخش دوم شامل لوله‌کشی گاز طبیعی برای مصرف کنندگان عمده با فشار 2 تا 60 پوند بر اینچ مربع به آن افزوده شده است.


مبحث هجدهم: عایق بندی و تنظیم صدا

دانلود مبحث هجدهم عایق بندی و تنظیم صدا ( لینک مستقیم ) ( لینک غیر مستقیم )

مبحث 18 مقررات ملی ساختمان تحت عنوان ”عایق‌بندی و تنظیم صدا“،

در این مبحث، پس از بیان شاخص‌های آکوستیکی لازم برای درک مقررات، مقادیر نوفه مجاز برای فضاهای مختلف و هم‌چنین مقررات صدابندی هوابرد و کوبه‌ای جداکننده‌های مختلف در ساختمان‌ها با کاربری‌های گوناگون عنوان گردید.

هم‌چنین روش محاسبه صدابندی یک جدار مرکب و مقادیر عددی صدابندی هوابرد و کوبه‌ای تعدادی از جداکننده‌ها در جداول پیوست ارائه شدند.


مبحث نوزدهم: صرفه جویی در مصرف انرژی

دانلود مبحث نوزدهم صرفه جویی در مصرف انرژی ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از چالش‌های مهم جهان امروز است.

در سال‌های اخیر، افزایش نگرانی‌ها در خصوص تبعات زیست محیطی مصرف انرژی و گرم شدن کره زمین، اهمیت این موضوع را دو چندان کرده است.

از سوی دیگر سهم بخش ساختمان در مصرف انرژی کشورها قابل توجه است، و به همین دلیل، در چند دهه اخیر، در اکثر کشورهای صنعتی، اقدامات اساسی در زمینه اصلاح الگوی مصرف، با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله تدوین مقررات و ضوابط، صورت گرفته است.


مبحث بیستم: علائم و تابلوها

دانلود مبحث علائم و تابلوها ( لینک مستقیم ) ( لینک غیر مستقیم )

گسترش حجم ساختمان‌ها و افزایش ساخت و سازهای بلندمرتبه بویژه در کلانشهرها و همچنین با توجه به تأکید صورت گرفته در ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، نیاز به تجدیدنظر در مبحث تابلوها و اعلانات که بطور محسوس با ایمنی سازندگان و مجریان و بهره‌برداران ساختمان‌ها در ارتباط است، را دوچندان کرده بود.

مبحث بیست و یکم – پدافند غیرعامل

دانلود مبحث پدافند غیرعامل ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

مطالعات پدافند غیرعامل به منظور شناخت تهدیدات و تدوین تهدید مبنا، بررسی آسیب‌پذیری‌های زیرساخت‌ها، اماکن و تأسیسات و ارائه راهکارهایی به منظور مصون سازی و پایداری می‌باشد.

تهدیدات از تنوع و پیچید‌گی زیادی برخوردار هستند و مهندسین با تخصص‌های مختلف برای انجام طراحی ساختمان و تأسیسات، باید قابلیت‌های لازم را با آموزش و بهره‌گیری از اسناد بالادستی پدافند غیرعامل در خود ایجاد نمایند.

اجرای الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل، موجب کاهش آسیب‌پذیری نیروی انسانی، ساختمانها، تأسیسات و تجهیزات حیاتی، حساس و مهم کشور در مقابل تهدیدات غیرطبیعی ایجادشده توسط دشمن، می‏گردد.


مبحث بیست و دوم – مراقبت و نگهداری از ساختمان ها

دانلود مبحث مراقبت و نگهداری از ساختمان ها ( لینک مستقیم )( لینک غیر مستقیم )

اجزای ساختمان شامل بخش‌های مختلف معماری، سازه، تاسیسات برقی و تأسیسات مکانیکی در طول عمر مفید خود، بر اثر عوامل ناشی از شرایط جوی و خطرات طبیعی مانند زلزله، سیل و طوفان، قصور در نگهداری، بهره‌برداری نامناسب، عدم کنترل و بازرسی‌های ادواری از شرایط بهره‌برداری تاسیسات برقی و مکانیکی و پایداری قطعات نما و سایر اجزای الحاقی ساختمان، عدم کنترل شرایط پی، خاک زیر شالوده و دیوارهای بناهایی که در مجاورت ساختمان‌های در حال ساخت یا تجدد بنا هستند، ممکن است دچار فرسودگی زودرس و از دست دادن عملکرد صحیح خود ازنظر ایمنی و بهداشت شوند.

از این رو برای نگهداری از ساختمان و اجزای آن نیاز به تدوین و ترویج ضوابط و مقرراتی است تا بر اساس آن، اشخاص ذیصلاحی که در این مبحث تعیین شده‌اند، بتوانند عملکرد صحیح ساختمان را در طول عمر مفید آن کنترل نموده و در صورت نیاز اقدام به تعمیر یا تقویت اجزای آسیب دیده نمایند.

.

۴۰۰۰ دتایل های ساختمانی – اختصاصی طراحی فنی و کارهای اجرایی

بی نظیرترین مجموعه سئوالات و جزوات کارشناسی ارشد معماری و رشته های زیرمجموعه سال ۱۴۰۰

لوکس ترین مجموعه ۱۵۰۰ نقشه ویلایی همراه با سه بعدی – کاملا اجرایی در ایران

۳۵۰ نقشه ویلای بسیار زیبا – کاملا اجرایی در داخل ایران

مجموعه منحصر به فرد محوطه سازی مسکونی و ویلایی کاملا اجرایی

زیباترین آبجکت های تزئینات نما رومی، نما کلاسیک، گچ بری، معماری کلاسیک و……

پکیج آبجکت های نمای رومی ، سیمان بری و گچ بری داخلی ساختمان ( اتوکد، مکس، رویت،…

مجموعه زیباترین آبجکت های معماری ، دکوراسیون و مبلمان مدرن ۳dSky Premium Pack…

دیدگاهتان را بنویسید