Decor www.PersianCad.com 6

دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب – نکاتی مفید و خواندنی

به طور کلی  اتاق خواب مکانی دنج ، امن و خلوت جهت کسب انرژی و رسیدن به آرامش و آسایش بیشتر می باشد.
انتخاب لوازم اتاق خواب و همچنين نوع چيدمان آن كمك زيادي به كسب اين آرامش و استراحت واقعي مي‌كند.
رنگ :رنگ اثر عمیق و موثری بر ذهن شما دارد . حتی نگاه کردن به رنگها احساسات متفاوتی را در ما ایجاد می کند ، بنابراین در انتخاب رنگ برای اتاق خوابتان حساس باشید .

Decor www.PersianCad.com 6


قرمز رنگ  محرک پر انژی می باشد . استفاده از روتختی یا کوسن های قرمز در اتاق خواب به ایجاد محیط عاشقانه و مملو از انژی کمک می کند. البته اگر انسان عصبی مزاجی هستید از رنگ قرمز دوری کنید چون علاوه بر عشق ، قرمز تحریک کننده عصبانیت نیز می باشد.و یا اینکه اگر به این رنگ علاقه بسیار دارید سعی کنید آن را در کنار رنگ مکمل و آرامش بخشش یعنی رنگ سبز استفاده کنید در این صورت شما می توانید با استفاده بیشتر از رنگ سبز وغالب بودن رنگ سبز بر قرمز از تندی و تاثیرات منفی رنگ قرمز را به شدت کاهش دهید.

سبز و ابی ، رنگهای ارامش بخش می باشند. رنگ سبز و آبی هر دو دارای خاصیت آرامش بخشی هستند ولی با اندکی تفاوت .رنگ آبی به دلیل اینکه یاد آور آسمان است خالق یک آرامش روحانی و معنوی می باشد حال آنکه رنگ سبز الهام گرفته از طبیعت سرزندگی و شور و شوق بودن را همراه دارد.هر دو رنگ ذکر شده گزینه های مناسبی برای دکوراسیون اتاق خواب به شمار می آیند.
توصیه کارشناسانه: اگر قسمتی از فضای اتاق خواب شما مربوط ب فعالیت های کاری خارج از منزلتان می باشد سعی کنید در کنار رنگ های آرامش بخش از رنگ های محرک و پر انژی و گرم نیز در دکوراسیون فضای اتاقتان بهره ببرید.رنگ های گرم به خانواده رنگ های نارنجی زرد و قرمز گفته می شود.
رنگهای سفید و مشکی دو رنگ خنثی محسوب می شود که فقط و فقط در دکوراسیون فضاهای مدرن کاربرد دارند چنانچه مایل به استفاده از این رنگ ها در فضای اتاق خواب خود می باشید بهتر است دو رنگ مکمل را نیز در کنار سیاه و سفید به صورت لکه استفاده کنید . منظور از لکه رنگی استفاده از رنگ ها در وسایل و لوازم چیدمان می باشد (پرده ، فرش ، گلدان…)

 

نورپردازی

نورپردازی یکی از عناصر مهم دکوراسیون فضاها می باشد. نورپردازی های درخشان و روشن اتاق را شاداب کرده و در فرد احساس شور و شادی ایجاد می کند اما اگر هدف شما ایجاد یک اتاق رمانتیک و خصوصی است استفاده از نورهای تیره مناسب تر می باشد .
می توانید از اباژورها و چراغ های تزیینی به رنگ های مختلف در اتاق استفاده نمایید استفاده از شمع های رنگی و معطر نیز ایده خوبی می باشد .

دکوراسیون
برای ایجاد یک اتاق خواب رمانتیک در انتخاب وسائل دقت نمایید . تمام وسائل انتخابی باید زیبا و جذاب باشند .استفاده از بعضی اثار هنری اتاق عاشقانه ای را ایجاد خواهد نمود . دیدن مناظر طبیعی و یا پرتره ها و تصویرهای انسانی جذاب و یا مجسمه های خوش فرم احساس خوبی را ایجاد خواهد نمود . از مناظر تخیلی و ناخوشایند بپرهیزید .

بیشتر بخوانید  طراحی بیمارستان به سبک معماری " های تک "

مبلمان مهم ترین وسیله در اتاق خواب همان تخت خواب می باشد .
به تخت به چشم بوم نقشی نگاه کنید که با کوسن ها ، ملافه ها و تشک ها در حال نقاشی آن هستید .استفاده از پارچه های اطلسی یا ابریشمی ایده خوبی خواهد بود .از تشک های کوتاه تر استفاده کنید و در اطراف تخت میزهای کوچک زیبا بگذارید و وسائل بزرگ مانند کمد را چشبیده به دیوار قرار دهید .
برای تاکید و مشخص کردن فضای تخت بهتر است دیوار پشت تخت را با متریال های جدید تزئین نمایید. به عنوان مثال می توانید دیوار پشت تخت را کاغذ دیواری کنید و یا با استفاده از سنگ های بادبر آن را مزین نمایید.
حتما در کنار تخت جایی سعی کنید قالی و یا قالیچه کوچکی متناسب با دکوراسیون فضای اتاق بیاندازید تا وقتی از روی تخت پایین می آیید پاهایتان با سرامیک ، سنگ ویا پارکت کف اتاق ارتباط مستقیم نداشته باشد.
استفاده از كوسن‌هاي فراوان بر روي تخت‌هايي كه لبه بالايي بلندي دارند، بر زيبايي تخت مي‌افزايد. در سبك‌هاي كلاسيك بهتر است كه اين كوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختي باشند.
بافت‌هاي روتختي و والان‌هاي پرده بهتراست از يك نوع، از يك طرح و از يك طيف رنگي انتخاب شودو حتي رول‌بوردهاي (نوارهاي تزييني ديواري) در قسمت بالايي ديوارها نيز از همان طيف رنگي باشد.

 

نمونه ای از یک اتاق خواب ساده و مدرن با استفاده از رنگ زرد و قهوه ای ،طراح فضای گرمی را درون اتاق ایجاد نموده است.
سفیدی و سادگی ملحفه ها فضای آرام به دور از هر گونه شلوغی و دغدغه ای را جهت کسب آرامش بیشتر برای کاربر خود فراهم کرده.

Decor www.PersianCad.com 1

ترکیبی از لوازم و وسایل سنتی و مدرن در فضا….هارمونی بین رنگ ها کاملا در عکس مشخص بوده و در عین یکدستی آنها فضا یک فضای پخته و رنگ دار محسوب می شود.

Decor www.PersianCad.com 2

 

طراحی منحصر به فرد تخت های گرد به زیباتر شدن فضا کمک بسزایی می کند…طراح با ایجاد اختلاف سطح در قسمت زیر تخت خواب فضای خواب را از باقی اتاق متمایز کرده و تاکید را بر روی مکان استراحت قرار داده است.

Decor www.PersianCad.com 3

 

ترکیب مبلمان و تخت خواب سنتی در کنار آباژور های پر آب و تاب فضایی رومانتیک را فراهم نموده است.استفاده از تخت هایی با پشتی بلند بر زیبایی فضا افزدوده البته ناگفته نماند چیدمان و آرایش کوسن ها نیز سهم بسزایی در خلق این زیبایی  دارند.

Decor www.PersianCad.com 4

 

اصول بسیار مهم دکوراسیون اتاق خواب به خوبی در این تصویر قابل مشاهده می باشد.استفاده از کاغذ دیواری بر روی دیوار پشت تخت…متمایز شدن فضای تخت توسط طراحی سقف بالای تخت….قرار دادن قالیچه ای در کنار تخت و جلوگیری از تماس مستقیم پاها با پارکت کف…
Decor www.PersianCad.com 5

 

مبنع : پرشین کد ، فارسی کد ، وب سایت برگزیده دوستداران معماری و عمران

www.farsicad.com

 

 

جدیدترین مجلات طراحی داخلی و دکوراسیون

 

2 thoughts on “دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب – نکاتی مفید و خواندنی

دیدگاهتان را بنویسید