Saze sonati1

ارزش های ماندگار در سازه های سنتی ایران (مقاله اختصاصی معماری و عمران)

بر کسی پوشیده نیست که مطالعه وقایع گذشته، قدرت رویارویی انسان را با رویدادهای جاری  و آینده افزایش می دهد. کسانی که خودرا بی نیاز از تجارب پیشینیان خود می دانند، مجبور خواهند شد، تجربیات آنان را از نو تجربه کنند.

Saze sonati1
اما این تجارب زمانی مفید خواهد بود که در کناکش خود تنها متوجه صورت های ظاهری نبوده و سعی در یافتن علل و اصول فکری باشیم که می توانند به صورت بی زمانی امروزه نیز به کار ما آیند. همانطور که گیدئین در کتاب فضا، زمان و معماری خود بیان کرده است: الهام از گذشته در معماری تقلید اشکال این یا آن دوره نیست،معنایش درک و فهم کارهای هنری گذشته و ادامه راهی است که هنرمندان گذشته رفته اند. و فقط در چنین صورتی گنجینه هنر گذشته می تواند به غنای هنر امروز بیافزاید.

.

برای خواندن و دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید.

.
اگر سنت را نیز به معنی راه و روش بدانیم، آنگاه میتوان گفت، یک سنت یا روش درست و جا افتاده را میتوان در بی نهایت کالبد گوناگون نمودار ساخت. سنت های اصیل و ارزشمند هرگز از سطح متعالی خود پایین تر نمی آیند و بیشتر با محتوا کار دارند تا با شکل و کالبد و می توانند در گذر زمان ادامه یافته و تکامل یابند.

.
خداوند نیز در قرآن از تاریخ، برای عبرت گرفتن و ذکر و یادآوری نکات اخلاقی  بهره فراوان برده است. ما نیز هم راستا با رویکردی که قرآن در نحوه بهره گیری از گذشته بیان داشته، جستجو در گذشته را تنها با هدف یافتن نکات مثبت و کسب تجربه از آن ارزشمنددانسته و درصدد یافتن همین نکات ارزشمند در گذشته معماری کشورمان در زمینه تکنولوژی و سازه هستیم.
نیارش (استراکچر) سازه ها در معماری سنتی، یکی از موضوعات قابل بررسی در گذشته معماری کشورمان است که هنوز ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد. بطوریکه امروزه بسیاری از اصول ساده معماری گذشتگانمان بی خبریم و زمانی که خودمان هنوز نتوانستیم ارزشهای موجود در سازه های سنتی مان را بشناسیم، انتظار اینکه دیگران جایگاه درستی به این بخش ارزشمند معماری کشور ما بدهند، انتظاری  بیهوده است.

بیشتر بخوانید  دانلود تکسچر چمن - Grass Texture For 3dmax

آنچه این مقاله به آن خواهد پرداخت، تلاش در بازخوانی زمان معماری ایرانی است که در شمار زیاد بناهایی که از آنها به یادگار مانده است و هنوز بعد از گذشته سالیان دور همچنان پابرجا مانده اند، درسهای بیشماری برای نسلهای بعدشان به یادگار گذاشته اند و کمترین وظیفه ما به عنوان بازمانده اصلی که این تجارب چندین ساله را در اختبار داریم، کندو کاو و شناخت درسهای ارزشمند و در صورت نیاز بهره گیری از آنها در معماری امروزمان خواهد بود.

.
در ادامه به بخشهای از این ارزشهای ماندگار در سازه های سنتی مان اشاره می کنیم:
پیش از پرداختن به این موارد ، ذکر این موضوع لازم است که اغلب اقداماتی که در بناهای سنتی ما صورت می گرفته، اقداماتی چند عملکرد و ناشی از نوع متفکران معماران بوده، که نگاهی سیستمی به معماری داشته اند و با این طرز فکر هر جزء در این سیستم،  در ارتباط با سایر اجزاء در همکاری آنها در راستای تامین هدف طرح بوده است. عللی که در مقاله نیز به آنها اشاره می شود، هر کدام تنها یک جزء از مجموعه علل تشکیل دهنده هر عنصر بوده و هیچ گاه تنها علت وجودی آن نخواهد بود. به بیان دیگر علل زیادی در هماهنگی و همکاری با یکدیگر عناصر معماری گذشته ما را شکل می دادند که بایستی بصورت همزمان مورد توجه قرار گیرند.

.

نام فایل : ارزش های ماندگار در سازه های سنتی ایران (مقاله اختصاصی معماری)

sizeحجم : 697 کیلوبایت – پی دی اف – 7 صفحه

Download Button PNG Photoدانلود ( لینک مستقیم )   –  دانلود (لینک غیرمستقیم ) دانلود (لینک غیرمستقیم ۲)

رمز عبور : www.farsicad.com        پسورد را با حروف کوچک وارد کنید.

passwordتوضیحات : برای دانلود از لینک مستقیم استفاده کنید در صورت مشکل داشتن از لینک غیر مستقیم استفاده نمایید.

منبع :فارسی کد ، وب سایت برگزیده دوستداران معماری

.

این مقاله بخشی از مجموعه 600 مقاله تخصصی معماری میباشد، برای دریافت مجموعه کامل به آدرس پایین مراجعه کنید.

مجموعه ۶۰۰ مقاله تخصصی معماری و شهرسازی به زبان فارسی

https://farsicad.com/shop/300plans/4

 

دیدگاهتان را بنویسید