اسکیس در معماری (بهمراه نمونه طرح های دانشجویی)

7 1,171

اسکیس چیست و چگونه می توان به مهارت های قابل قبول در آن دست یافت .


ارایه فکر اولیه ایی که بتواند مفاهیم اصلی کار را نما یش دهد را اسکیس می گویند بنابراین نه تنها در معماری بلکه در تمامی رشته های هنرهای تجسمی نیز اریه اسکیس از اهمیت خاصی برخوردار می باشد ولی بهتر است هر رشته از وسایل تخصصی خود در اریه آن بهره ببرند .


یک نقاش می تواند انواع رنگها قلم موها و وسایل ترسیم را در اسکیس خود به کار ببرد در صورتی که یک معمار لزوما نیازی به آن سبکها و وسایل آن نقاش نخواهد داشت ولی آنچه بدیهی است اینکه مدت زمان طراحی و ارایه یک اسکیس بر حسب ابزار بکار رفته می تواند متفاوت باشد . در هر صورت یک معمار موظف خواهد بود که در مدت زمان ارایه اسکیس را تقلیل دهد و مهارت خود را به یک حداقل قابل قبول زمانی و کیفی برساند . به همین منظور است که در دانشکده معماری اسکیس را به صورت مسابقه با یک مدت زمان محدود برگزار می کنند . مهمترین عامل در دستیابی به مهارتهای لازم و ارایه اسکیس موفق علاقه توام با کوشش و تمرین مداوم است .

این دو عامل کمبود استعداد فرد را جبران می کند . اگر چه استعداد عامل مهمی است که پیشرفت انسان در هر زمینه ایی که از آن برخوردار باشد در زمان کوتاهتر از حد طبیعی تضمین می کندولی کمبود آن با دو عامل ذکر شده فوق جبران پذیر است .

تمرین در طراحی به خصوص طراحی دست آزاد قاعدتا باید قبل از شروع تحصیل در معماری آغاز کرد و اگر کسی پس از قبولی در رشته معماری تمرین در این زمینه را آغاز کند و آنرا جدی بگیرد به سرعت از مواهب آن بهره می گیرد .

عامل دیگری که در مراحل اولیه یاری دهنده دانشجو در یادگیری اسکیس می باشد مطالعه و مشاهده کارهای خوب و تقلید از تکنیک و روشهای بکار گرفته شده آنهاست .مسلما در مراحل پیشرفته این روش کاربرد خوبی نخوهد داشت چون یک معمار پس از طی تجربه های گوناگون باید خود به روش خاصی با کیفیت مطلوب دست یابد و به اصطلاح صاحب سبک شود . بنابر این نحوه ارایه کارهایش نیز باید شناسنامه داشته باشد. موفق باشید.

 

شما میتونید کتاب آموزش اسکیس را از اینجا دانلود کنید.

 

نمونه هایی از اسکیس برای آشنایی شما در اینجا قرار داده شده است.

 

دانلود 20 نمونه اسکیس به صورت یکجا 

 

 فیلم فارسی آموزش اسکیس و راندو با ماژیک – مدرس عمادالدین زند

آموزش اسیکس و راندو ، کروکی ، شیبت بندی و ماکت سازی در معماری

 

 

7 نظرات
 1. منیژه می گوید

  بسیار اسکیس های قشنگی بود…من اسکیس مقدماتی را کاملا بلدم…میخوام پیشرفته را بروم و دنبال یه جای خوووووب میگردم…عالی بود……مرسی

 2. مختار می گوید

  من از دیدن این سایت شگفت زده شدم ولی ای کاش می فهمیدم که می توان عضو این سایت شد یا نه که خیلی خوشحال تر می شدم
  با تشکر

 3. mahshid می گوید

  اسکیس هایی که گذاشتی حرف ندارن
  به نظر من بهتر بود از اسکیس های دانشجوهای وطنی هم میزاشتی

 4. mah sa می گوید

  اطلاعات سایت خیلی کامل و مفید بود . واقعا ممنون

 5. کیان می گوید

  بابا تو دیگه کی هستی بی نهایت تشکر میکنم از سایت بسیار زیبایت مرسی داداش گلم عالی بود ایول باباااااااااااااااااااااااا

 6. امیر می گوید

  ممنون از اطلاعات کاملتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =