طرح و نقشه های ویلای بهار نارنج – اجرا شده در شمال کشور

17 903

نام پروژه  : ویلای بهارنارنج

طراح : مهدی گرامی

دانشـــــــــــگاه : تهران دانشکده هنرهای زیبا

سال طـــــراحی : قبل از 1380

مـــــــــــــــــکان : مازندران ، محمودآباد

مســــــــــــاحت : 480

نــــوع کاربـــــری : مسكوني

مرحـــــــــله اجرا : اجرا شده

برای دیدن عکس و نقشه های بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

ایده های طراحی : موقعيت شهرك بهار نارنج ، شهركي است ساحلي در حاشيه درياي مازندران كه شامل مجموعه اي از آپارتمان ها و ويلا هايي است كه اختصاص به سكونت و تفريح براي تعطيلات دارد .

اقليم حاشيه درياي مازندران از آب و هواي مرطوب برخوردار است ؛ تابستان هاي شرجي و نيز باران هاي تند موسمي از ناحيه غرب و شمال غرب كه به كج باران معروف هستند از مسائل عمده اقليمي اين منطقه است .

گفتگو و پردازش ايده براي طراحي ويلا در گفتگوهاي ابتدايي با كارفرما ، به خواسته ها و ايده هاي روشني براي برخي از موضوعات رسيديم . اوّلين ايده اين بود كه بيشتر زمين را به فضاي سبز اختصاص دهيم ، و ساختمان نفوذ حداقلي به سمت دريا داشته باشد . ايده ديگر ، طراحي استخري روباز در حاشيه ايوان و فضاي سبز بود .

موضوع ديگر درخواست كارفرما براي تفكيك عملكردي ساختمان در3 تراز بود . ” زيرزمين به فضاي ورزشي اختصاص يابد ” . ” همكف براي آشپزخانه و نشيمن طراحي شود “‌. ” طبقه اوّل به فضاي خواب اختصاص داده شود ” . همچنين به اين توافق رسيديم كه طرح را در نما ، و پلان را با سادگي و خوانايي پيش ببريم . قوانين در كنار ايده ها و گفتگوها پايبندي به قوانين ساخت و ساز شهرك نيز الزامي بود اين قوانين محدوديت هايي در ارتفاع و نيز مصالح مورد استفاده اعمال مي كرد . مصالح مورد تأييد مجموعه ، نماهاي سيماني ، استفاده از سفال براي سقف شيب دار ، سنگ هاي سفيد مالون به عنوان سنگ سخت ، و نيز لزوم استفاده از تراورتن قرمز براي سنگ هاي ازاره بنا بود . طراحي : ويلاي بهار نارنج آنچنان كه اقليم و خواسته هاي پروژه ايجاب مي نمود ، ساختماني است با پلان خطي كه از شرق به غرب گسترش يافته است . انتهاي ضلع غربي ساختمان سايباني محدب ، پيوسته با پوسته ساختمان طراحي شده است ، كه مانع از نفوذ كج باران هاي موسمي به جداره ساختمان مي شود . امتداد اين فرم تا زمين شكل يك بادبان را تداعي مي كند .

بیشتر بخوانید  فیلم فارسی آموزش اسکیس و راندو با ماژیک – مدرس عمادالدین زند

نماي ساختمان ، ساده و به رنگ سفيد است كه با اتاقك ها ، لوورها و سايبان هاي چوبي قدري از سردي آن كاسته شده ، و ارتباط با فضا را صميمي كرده است . اتصال سنگ هاي سخت مالون شده به پوسته نما ، در محل دود كش موتورخانه و نيز در حاشيه گودال باغچه حجم ساختمان را مستحكم نشان مي دهد . از ورودي كه وارد مي شويم روبرو پلكاني دايره اي قرار دارد كه از پس آن محوطه ويلا و دريا ديده مي شود . در محور اين ديد پيچ و خم هاي مسير پياده در محوطه از استخر به سمت دريا امتداد يافته است .

در دو سوي پلكان در تراز همكف آشپزخانه و نهارخوري در يك طرف و نشيمن در سمت ديگر قرار دارد . استخر هم تراز با سطح نشيمن قرار دارد ، به گونه اي كه با باز شدن پنجره ها با فضاي نشيمن يك پارچه مي شود . و از نهارخوري به ايواني با سايبان هاي چوبي مي رسيم كه در كنار استخر قرار گرفته است . قرارگيري پنجره ها به گونه ايست كه امكان بهره مندي از مناظر مختلف را پديد مي آورد ، همچنين كوران و تهويه طبيعي مناسبي را فراهم مي سازد كه موضوع مهمي براي آسايش زندگي در آن اقليم است .

امتداد پلكان به سمت بالا ما را به 4 اتاق خواب با يك اتاق تلوزيون مي رساند اتاق ها ايوان هايي دارند كه دقايقي نشستن در آنها لذت بخش است . با پيمودن پله ها به سمت پايين به زيرزميني مي رسيم كه پوسته هاي آجري آن زيرزمين هاي قديمي را يادآور مي شود . اين فضا كه ويژه ورزش است نور و تهويه خود را از گودال باغچه جنوب شرقي دريافت مي كند همچنين از طريق هرم هاي شيشه اي در ضلع غربي آن نور غير مستقيم دلپذيري به فضا نفوذ مي كند .

نمای شمالی

.

نمای جنوب غربی

.

.

پلکان داخلی

.

فضای داخلی

.

.

.

نما

.

.

.

مجموعه ۱۵۰۰ نقشه ویلایی همراه به سه بعدی – کاملا اجرایی در ایران

۳۵۰ نقشه ویلای بسیار زیبا

مجموعه بسیار زیبا و اجرایی ۷۰۰ پلان ویلایی و مسکونی ( دوبلکس و تری بلکس)

مجموعه ۹۹۹ پلان مسکونی و ویلایی
شاهکارهای ویلایی جهان – ۱۰۰۰ پلان ویلایی از معماران معروف دنیا – ۱۰۰ تا ۹۰۰ متری

 

 

17 نظرات
 1. محبوبه می گوید

  خوب بود

 2. محبوبه می گوید

  عالیه

 3. ن........ می گوید

  به نظر من میتونست بهتر و جالبتر بشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. mahsa می گوید

  با تشکر از طرح زیبای انتخابی شما و ممنون میشم اگه نماهای دیگه اون رو هم نمایش بدید

 5. عزيز اقا می گوید

  به نظري من خلي خوب است اما نظر به فضاي كه وجود دارد بايد وسع تر ميبود

 6. آقای خاص می گوید

  سلام
  نقشه ها باز نمیشن….2باره آپ کنید لطفا

  1. سیروس برادران می گوید

   درست شد

 7. معمار می گوید

  سلام
  میشه پلان و نماهای دیگه رو تو سایت بذارید؟

 8. معمار می گوید

  سلام
  میشه پلان و نماهای دیگه ی این ویلا رو تو سایت بذارید؟

 9. حسین می گوید

  سلام
  عالیه ولیه تعداشو بیشتر کنید؟
  تشکر

 10. ن.ف می گوید

  خیلی قشنگ بود

 11. حامد می گوید

  مکان بایستی میزدین … مازندران -امیراباد یا مازندران – نور ….. ساخت بنا تو امیراباد به اسم محمود اباد میره )))هرچی جاهای با کلاس به اسم امل بابل محمود اباد ….کور شود هران کس که نتوان سمت غرب مازندران را ببیند.

 12. عباس می گوید

  زیبا بود

 13. علی می گوید

  خوب بود

 14. سوشیانت می گوید

  ساده و گیرا ;O)

 15. ali می گوید

  kashki boresho maghtaham dasht!!!! vali bazam mer30

 16. a.r می گوید

  سلام
  میشه لطفا مشخصات و شماره تماس پیمانکار این کار را به من بدهید؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.